הם מפחדים … חרדת במה וחרדת קהל

אתה עומד מול קהל של 20 איש. כולם יושבים ומצפים למוצא פיך. אור הזרקור מופנה אליך, המיקרופון בידך, הלפ-טופ שלך מוכן לפעולה, אבל אתה לא מצליח להוציא הגה. במקום זאת, אתה חש בלבול, פחד, לחץ וחרדה. לא, זה לא חלום בלהות. זהו בהחלט תסריט שכיח. ייתכן והוא קרה לך בפעם הראשונה שנדרשת לערוך מצגת בפני החברה שלך, ואולי הוא עדיין קורה לך, במידה זו אחרת, גם במצגת ה – 100. הדבר החשוב שעליך לדעת – אתה לא לבד. אתה אחד ממיליוני אנשים 'הסובלים' ממחלה זו הנקראת פחד במה, והמדורגת במדרג הפחדים של מרבית האנשים הרבה לפני פחד ממוות, טיסה, גבהים ואפילו נחשים.

אולם אל חשש! זהו בהחלט פחד נורמלי הניתן לשליטה, ואף יתרה מכך – פחד זוהי צורת אנרגיה שניתן לנתבה לאפיקים המועילים לך. כשאנחנו חוששים הגוף מפריש הורמון הנקרא אדרנלין לדם שלנו. אדרנלין גורם לתסמינים כמו כפות ידיים מזיעות, פה יבש, דופק מואץ ו'פרפרים' בבטן. אך אדרנלין הוא גם זה הנותן לנו 'זריקת אנרגיה' ומביא אותנו להשגת תוצאות טובות יותר. אנשים רבים נוטים לפרש תסמינים אלה כסימן של הגוף המורה להם, שהם אינם מוכנים להעביר את הפרזנטציה או הנאום. אך ההפך הוא הנכון – הגוף שלך מסמן לך בדרך זו שהינך מוכן ו"לך על זה!".

 

החדשות הטובות הינן שפחד הבמה בדרך כלל מתרחש לפני ההופעה מול הקהל, או במהלך הדקות הראשונות לה. לאחר מכן, רוב המרצים נרגעים, שוכחים את חששותיהם ומתמקדים בנושא. מאותו רגע, נראה שהמרצה 'נכנס לעניינים' והנאום יתחיל לזרום בנינוחות ובטבעיות.

נמצא כי 4 הפחדים העיקריים של מרצים הם:

  1. 1.    פחד מפני התעלפות. נכון שכמעט כל אדם העומד להעביר נאום אומר

"אני חושב שאני הולך להתעלף", אבל בפועל, פחד זה כמעט ולא מתממש.

 

  1. 2.    פחד שתשעמם את הקהל. בפחד זה קל לטפל – במיוחד אם  תוודא שהחומר

שאתה מעביר הינו מעניין, מסקרן, חדשני, יצירתי.

'תבל' את הפרזנטציה שלך בסיפורים, אנקדוטות, עובדות וציטטות שידגישו  את טענתך. שדר התלהבות מהנושא שתתבטא בקולך ובשפת גופך.

אם תיהנה מהעברת הפרזנטציה – נקודת ה'כניסה לעניינים' תגיע מוקדם יותר.

הרצון העז לחלוק את התלהבותך מהנושא עם הקהל תגבר על החששות. חשוב גם שתכיר היטב את החומר שאתה מעביר כך שלא תפחד מ'התקלות' מצד הקהל. הכנה מוקדמת של הפרזנטציה יכולה להפחית את מידת החששות שלך עד 75%! אז לא שווה להתכונן מראש?

 

  1. 3.    פחד מפני בלק-אאוט. זה יכול לקרות גם לך. זה קרה אף למרצים המנוסים ביותר. מה עושים? נרגעים, עוצרים לרגע, מביטים ברשימות ומנסים להמשיך מהנקודה בה הפסקת או שממשיכים לנקודה הבאה.

 

4.  פחד שישפטו אותך. חשוב שהקהל שלך ידע שאתה נהנה מהנושא ויתרה מכך – שאתה בקיא בו, זאת למרות שעשית טעות או שתיים או למרות שחטפת בלק אאוט לשניה. אם תשדר כנות ורצינות, הקהל שלך לא ישפוט אותך בחומרה בשל טעויות אלה. אל תשכח שהקהל לצדך! מתי בפעם האחרונה אתה השתתפת בפרזנטציה וקיווית שהמרצה ייכשל או יטעה?

הפוסט הזה פורסם בתאריך טיפים ועצות, מחקרים, נאום, פחד מקהל ופחד במה, פרזנטציה עם התגים , , , , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.