גיל פרץ עונה לשאלה עד מתי אובמה יצליח לשכנע

בשבוע האחרון קבלנו עשרות משובים מקוראים של הספר שלנו. אחד הקוראים שלח לי אימייל ושאל אותי שאלה ישירה: "האם אתה חושב שאובמה יצליח להשתמש בכל המיומנויות המדהימות שהצגתם בספר, גם במהלך הקמפיין לנשיאות, לקראת הקדנציה השניה שלו?"

הבטחתי לו שאתייחס לכך באתר, והנה התשובה.

ראשית, אנחנו לא חושבים שאובמה ניצח בבחירות 2008, רק בגלל יכולתו לנאום ולדבר בעוצמה. הזכרנו בספר מעט מפעילויות משלימות שהוא עשה, ביניהן הפעלת רשתות חברתיות באופן חדשני. ניצחון בבחירות נובע משילוב של הרבה מאוד גורמים. הנאומים והמסרים הם חלק מההצלחה, אך איו די בכך. ניהול יום הבחירות למשל – הוא אומנות למקצוענים בלבד. במיוחד במקרים שיש חשש שתומכים רבים, יהיו שאננים ולא יבואו לבחור בפועל.

ראו גם כתבה נוספת שלנו בנושא זה

העתיד יספק לנו עוד הרבה הפתעות, בדיוק כפי שכל חובבי הכדורגל, הופתעו לגלות, שברזיל וארגנטינה, לא הצליחו לעלות אפילו לשלב חצי הגמר במשחקי המונדיאל 2010, וזאת אחרי שגם צרפת, איטליה ואנגליה התרסקו.

היכולת של הנשיא אובמה לדבר נכון, לבחור מסרים נכונים ולהשפיע תסייע לו גם בעתיד, אך יתכן, שאחד המועמדים שירוץ נגדו, יאמץ את הסודות הרבים שלו, ואף יעלה על מורהו. למעשה, כל אחד יכול ללמוד את הסודות שלו, ולאמץ אותם לצרכים שלו.

yes we can – זוכרים? גם אובמה בצעירותו היה רחוק מאובמה הקוסם התקשורתי הנוכחי. כך גם ביל קלינטון.

כאנקדוטה, ובלי שום רמיזה לגבי העתיד, אפשר לקחת כדוגמא מנהיג ונואם דגול אחר, שגם היווה מודל לחיקוי וללמידה לאובמה עצמו:

הנאומים של ווינסטון צ'רצ'יל תמיד הרעידו את שומעיו. בשנת 1940 תמכו בו 88% מתושבי בריטניה. לבריטניה לא היה סיכוי לשרוד במלחמת העולם השניה לולא תמיכתה של אמריקה, ויכולת השכנוע של צ'רצ'יל שיחקה תפקיד מרכזי בקבלת הסיוע האמריקאי.

אבל יכולת השכנוע של צ'רצ'יל לא עמדה לו בבחירות של 1945. הוא לא הצליח לייצר תוכנית לזמן שלום, תוכנית שתבטיח לבריטים ביטחון כלכלי וסוציאלי. המיקוד שלו היה ניצחון במלחמה והוא לא הצליח לשנות אותו לאחריה.

למרות זאת, יש רבים שטוענים שצ'רצ'יל זכאי להקרא   'המשכנע המשפיע ביותר של המאה ה-20 '.

 מי יהיה המשכנע של המאה ה-21?  אנו רק בתחילתה, ועוד צפויים לנו מנהיגים רבים שידעו לדבר, להופיע ולהשפיע.  אובמה הציב רף גבוה.

אבל אין לנו ספק שהעתיד יזמן לנו מנהיגים בתחומים שונים, שיעברו את הרף הזה. בכל דור גדל מנהיג ששובר את השיאים של השיאן העולמי הקודם.

מי יודע, אולי אחד מהם יהיה משלנו.

שנה טובה לכל עם ישראל.

 

הפוסט הזה פורסם בתאריך ברק אובמה, מנהיגות, נאום, סיפורים, שכנוע עם התגים , , , , , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.