מה הקשר בין גולף והצלחה בחיים? גיל פרץ משתמש במטאפורה כדי להעביר מסרים בעוצמה

 

אחת הטכניקות שהראינו בספרנו על הסודות של אובמה, היא השימוש במטאפורה, כדי להעביר מסר פשוט, שאנשים יזכרו אותו לטווח ארוך.

בארה"ב מקובל לומר ש"במגרשי הגולף נזרעו הזרעים של יותר עסקים ויותר הסכמים מאשר בכל מקום אחר".

לא מעט הן העסקאות המפורסמות של מיזוגים, רכישות ושיתופי פעולה שהחלו במהלך משחק גולף. מנהלים ואנשי עסקים רבים בישראל למדו בשנים האחרונות לשחק גולף, ולו בכדי שיוכלו לארח כהלכה אנשי עסקים שבאים לישראל, וכמובן, על מנת שיוכלו לשחק כשמזמינים אותם למשחק, כשהם מתארחים אצל אנשי עסקים בארה"ב, ביפאן, בספרד או בארצות אחרות.

    בין אם אתם משחקים גולף, ובין אם לא, הנה מספר דברים שניתן ללמוד מגולף:

1.      גולף מתחלק לשניים: "המשחק הפנימי" ו"המשחק החיצוני". המשחק הפנימי הוא כל מה שקורה בתוך ראשו/ שכלו של השחקן. המשחק החיצוני הוא המשחק הפיסי שכולל את "הפיזיקה של החבטות". כך גם בשאר תחומי החיים.  כדי להצליח אתה צריך להצטיין בשני המשחקים המקבילים שלך, הפנימי והחיצוני. בספר שלנו אתה יכול לראות איך מה קורה בתוך הראש של אובמה, משפיע על המסרים שלו.

2.      המשחק הפנימי כולל, בין השאר, את היכולת לעבור את המכשולים המנטליים שמונעים מהשחקן להגיע לביצועי שיא שלו. היכולת להתרכז והיכולת להירגע הינם רכיבים חיוניים להצלחה. כישורים אלה קריטיים להצלחה גם בעבודה, במיוחד בתקופת לחץ. חשוב, עד כמה אתה יודע להתרכז ולהירגע ברגעים החשובים?

3.      שחקן גולף שרוצה להתמקד ולהירגע צריך לדעת להתגבר על חששות מכישלון, ממבוכה, מהחרדות, ומגישות שליליות שמונעות ממנו לחבוט נכון. חשוב, עד כמה אתה או אנשים שאתה מנהל, מושפעים מתפיסות ומגישות שליליות? עד כמה אתם נמנעים מ"לחבוט את המהלך הנכון" רק מחשש שתיכשלו או מחשש לזכות לתגובה של אלה מסביבכם? עד כמה מכשולים אלה פוגמים במוטיבציה ובגישה החיובית שלכם?

4.      דיוק בביצוע. נסה להיכנס לנעליו של טייגר וודס, מי שהפך בשנים האחרונות את הגולף למשחק של כולם ולא רק של ה"לבנים". נכון שבשנה האחרונה הוא נודע גם על ביצועיו מחוץ למגרש, אבל לא בכך אנו עוסקים. איזו משמעת עצמית וריכוז דרושים לו כדי לחבוט עם ה – club (מחבט) שלו, במהירות שמעל 150 קמ"ש, ובזוית הנכונה. חבטה בזווית לא נכונה משמעותה – כדור רחוק מהמטרה.

חשוב, עד כמה אתם מצטיינים במסרים שלכם ובמהלכים שלכם? עד כמה אתם מדייקים בביצוע, ועד כמה אתם יודעים "לגעת" בכל לקוח ב"זווית הנכונה"?

5.      התאוששות מתקלות. משחק הגולף מתמקד בהשגת “low scores”, דהיינו מינימום חבטות עד לסיום. אולם המציאות גורמת לכל שחקן, להחמיץ לעתים הזדמנות או לחבוט חבטה חלשה. מיד לאחר מכן, השחקן צריך להתאושש, מנטלית קודם כל, ולפעול פיסית נכון. חשוב, עד כמה אתה יודע להתמקד מחדש, מיד לאחר כישלון או החמצה? במהלך הקמפיין נגד הילרי קלינטון, אובמה ספג הפסדים, אך ידע להתאושש מהן במהירות. הוא גם לא נהג להאשים את עוזריו בהפסדים. זה היה  מרכיב חשוב בהצלחת הקמפיין שלו.

6.      מה התוצאה שלך? שחקן גולף נמדד לפי ההישג הטוב ביותר שלו. בכל פעם שהוא משחק, הוא נמדד בהתאם לציפיות ממנו, ואם הוא מסיים עם תוצאה חלשה יותר, ה'אגו' שלו עלול להיפגע. שחקנים חובבים מאשימים במקרים כאלה את הדשא, את מזג-האוויר, את המחבט וכיו"ב. שחקנים מקצוענים יודעים להביט במראה ולקחת אחריות אישית על התוצאה. חשוב, עד כמה אתם יודעים לקחת אחריות על מה שקורה? האם גם אתם מאשימים רק את הכלכלה, 'המצב הביטחוני' וכיו"ב, או שאתם מנסים להתגבר על המכשולים  הללו,  והופכים לימון ללימונדה, ובעיה להזדמנות?

7.      סבלנות. גולף דורש סבלנות. שחקן גולף שאומר "הקצב איטי" אינו מקצוען. הקצב הנינוח של המשחק, הוא חלק מתרבות הגולף. איבוד סבלנות מוביל לפגיעה בכושר הריכוז ולתוצאה גרועה. חשוב, עד כמה אתה יודע להיות סבלני, כשצריך להיות? עד כמה הזמן פועל נגדך? לפעמים בעסקים, המשפט 'זמן שווה כסף' משמעותו – ככל שיש לך יותר זמן, גם תרוויח יותר!

8.      חבטות שונות. שחקן מקצוען,"pro", יודע לחבוט  במצבים שונים חבטות שונות. חשוב, עד כמה אתה יודע לבצע מהלכים שונים עם אנשים שונים? באנגלית אומרים: different strokes for different folks"". אנשים שאתה מנהל זקוקים להתייחסות שונה, בהתאם למצב ולאופי שלהם. אם תתקשר עם כל אחד רק בצורה אחת, הדבר דומה לשחקן גולף שיש לו רק מחבט אחד. במצבי ניהול  שונים אתה צריך ל"מחבטים" שונים, כלומר כלים וכישורים רבים. בחיים, ככל שתרכוש יותר מיומנויות בין-אישיות, וככל ש"ארגז כלי ההתנהגות" שלך גדול יותר, תוכל לבחור תמיד את הכלי הנכון.

9.      בגולף, אם אין לך תנופה, אין לך סיכוי להתברג בין המקצוענים. וכך גם בחיים – אם אין לך תנופה, אתה נשאר מאחור. חשוב, מה אתם עושים כדי להגביר את התנופה  של  כל אנשי הארגון שלכם? איך אתם מגבירים את המוטיבציה? איך אתם שומרים על התנופה? אל תצפה שזה יבוא בלי השקעה שלכם. כדי ליצור תנופה ארגונית צריך אנרגיה!

10.  ולסיום, בגולף, אתה הוא זה שמשחק ומופיע. זו אינה קבוצת כדורסל, שיכולה לעיתים להרשות לעצמה, שאחד השחקנים יהיה הפעם פחות טוב מתמיד, ואחרים יחפו על כך. אתה משחק נגד אחרים. אתה הוא זה שמביטים עליו. אתה הוא זה שקובע את התוצאה שהצבת לעצמך. יש לך משחק ארוך עם 18 גומות. אתה הוא זה שצריך לשבור את השיאים של עצמך.כמו  בשאר תחומי החיים:  אתה הוא זה שיקבע אם תהיה מקצוען. וכמו בגולף, התשובה היא… בידיך!

 

הפוסט הזה פורסם בתאריך ברק אובמה, גישה חיובית, השראה להצלחה, מנהיגות, נאום, סיפורים, פרזנטציה עם התגים , , , , , , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.