מוטיבציה של פרעוש

כשנשאל מוחמד עלי, אלוף העולם באגרוף במשקל כבד (אשר נודע כשחצן לא קטן בעל פליטות פה ענקיות), על ידי עיתונאי שמאס בשחצנותו: "מר עלי, אמור לי בבקשה, איך אתה בגולף?", השיב עלי בביטחון: "אני הגדול מכולם, רק שלא הזדמן לי לשחק עדין…".

 כוכבים, מפורסמים ומצליחנים הם אנשים בעלי ביטחון עצמי רב, הם יודעים ש'השמיים הם הגבול' למימוש יכולותיהם, הם בעלי גישה חיובית, אינם מפחדים מכישלון, מאמינים פנאטים בכוחם, ובעלי מוטיבציה בלתי נדלית… וכיצד האמור נוגע לפרעושים?

ובכן, הסיפור המאלף הבא, על אילוף פרעושים נלקח מאנשי קרקס במכסיקו: מכניסים פרעוש לצנצנת זכוכית ואוטמים אותה במכסה. הפרעוש שאינו מתמוגג מעונג בסביבתו החדשה, מנסה לנתר החוצה בכל כוחו. אבל, במקום ליהנות עם החבר'ה באוויר הצח, הוא נתקל במכסה וחוזר לתחתית. מכיוון שמוחו הזערורי (צבר גאנגיליונים, ליתר דיוק), אינו מיומן בתהליכים מורכבים של ניתוח מצב והפקת לקחים, הוא ימשיך לנסות מזלו,  יקפץ בתקווה במשך מספר שעות, ולו רק על מנת להיווכח שהמכסה נותר במקומו.    

ברגע של התעלות מוחית, יקלוט הפרעוש תפוח הראש כי המכסה הוא המכשול בדרכו אל החופש וכי זו העת לקבל החלטה,  ולנתר מעט יותר נמוך מגובה המכסה, על מנת לשמור על איזון עדין,  בפרופורציה שבין גודל הגוף והראש ובקיצור, לא לחטוף זאפטות נוספות! 

 הידד! זה השלב בו ניתן להסיר את מכסה הצנצנת, מהסיבה הפשוטה שידידנו פרוק הרגליים לא יקפוץ וינתר החוצה ל-ע-ו-ל-ם!

וכיצד האמור נוגע למוטיבציה? לרווח? לתוצאות בשורה התחתונה? ובכן, עובדים (הנכס החשוב ביותר בארגון), מציבים לעצמם רף מסוים המהווה לדעתם את סף הפוטנציאל אליו יוכלו להגיע. לעיתים, הם מנסים לנתר מחוץ לצנצנת הזכוכית, סופגים חבטות, נכשלים ואוטמים את הצנצנת עם מכסה ב-י-ו-ז-מ-ת-ם! כמנהלים,  חובתכם להסיר את המכסה ולנתר עם עובדיכם לשיאים חדשים.

 על מנת לענות על שאלת המפתח: "כיצד להניע את עובדיכם ולגרום להם לבצע דברים שאתם רוצים שיעשו", לשימושכם המיידי, 7 קווים מנחים להגברת ההנעה, בהנאה:

1.   עובדיכם עושים דברים מהסיבות שלהם ולא מהסיבות שלכם! עליכם להראות לעובדים "What's in it for them!" כאשר הם פועלים למען החברה ולמען הגדלת רווחיה. תוכלו לעשות זאת באמצעות תגמול, הכרה בפועלם, פנייה לתחושת הגאווה וההישג שלהם.

2.   כל העובדים בעלי מוטיבציה! אנשים הם לעיתים כמו מים בברז, המים יוצרים את הזרימה, אך לא יכולים לנוע כל עוד לא פתחתם את הברז. לעובדיכם יש מוטיבציה וכל שעליכם לעשות הוא לספק להם הזדמנות! עליכם לשים לב, שהזרם ינוע לעבר מטרות הארגון ולא לעבר מטרות העובדים, שלא בהכרח עולים בקנה אחד עם מטרות הארגון!

3.   עובדים עושים שינוי עקב כאב! כאשר הכאב מעמידה במקום גדול מהכאב של שינוי, השינוי מתבצע! כידוע אנשים נוקטים פעולה משתי סיבות: הנאה וכאב. על מנת ליצור שינוי זהו את נקודות הכאב של עובדיכם והשתמשו במידע זה להניעם לפעולה.

4.   גאווה וכבוד הם כלי הנעה רבי עוצמה! כל אדם גאה במשהו, אם תגלו במה עובדיכם גאים תוכלו לנתב ולהניע אותם בהתאם לגורמים המספקים להם כבוד וגאווה. הגאווה קשורה להערכה העצמית, לכן, משימתכם החשובה ביותר היא לבנות את הערכה העצמית של עובדיכם אשר משתקפת ביחס הניתן ללקוחות ומשפיעה על התוצאות בשורה התחתונה של ארגונכם!

5.   הדרך הטובה ביותר שעובדיכם יקשיבו לכם, היא להקשיב להם! עליכם להקשיב לעובדיכם ולא רק לשמוע אותם! ההקשבה היא פעילה, השמיעה פסיבית. כשתקשיבו להם תוכלו לזהות דאגותיהם, בעיותיהם, צורכיהם ותעמיקו את היכרותכם עמם. מדהים מה שתוכלו ללמוד! 

6.   אתם לא יכולים לשנות אנשים, אתם יכולים רק לשנות את התנהגותם! על מנת לשנות התנהגות יש לשנות ראשית רגשות ואמונות. זה מצריך יותר מאימון. זה מצריך חינוך! כאשר אתם מאמנים עובדים, אתם מלמדים אותם לבצע משימה, כשאתם מחנכים עובדים אתם משנים אמונות, זה צורך זמן אך כדאי בטווח הארוך!

7.   ההתנהגות של עובדיכם תלויה במה שתצפו מהם ומהאופן בו תחזקו אותם! עליכם למצוא את הדרכים לתגמל עובדיכם, עבור עשיית דברים שבהם אתם חפצים. התגמול יכול להיות מוחשי בצורת תמריץ כספי, פרסים, או הכרה ושבח לפני רבים. התגמול יכול להיות חיובי או שלילי וכוחו טמון בהשפעה מהירה על שינוי דפוסי ההתנהגות בהתאם לציפיותיכם!

קיימו קווים אלה, ותוכלו למצוא עצמכם מוקפים בעובדים בעלי מוטיבציה גבוהה, המתעלים את האנרגיות שלהם, למטרות ארגונכם.

כפי שאמר סון טסו, מצביא סיני קדמון: "מאחר שמצביא טוב רואה באנשיו את בניו, הם יצעדו אתו אל העמוקים שבגיאיות. אם יתייחס אליהם כמו אל בניו האהובים, הם יהיו מוכנים למות יחד אתו."

הפוסט הזה פורסם בתאריך גישה חיובית, השראה להצלחה, טיפים ועצות, מנהיגות, סיפורים עם התגים , , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.