גמלים ומשא-ומתן

       

 

היה היה פעם איש זקן, שבמותו הוריש לשלושת בניו ירושה שכללה 17 גמלים. לבן הבכור הוא השאיר מחצית מהגמלים. לבן השני הוא הוריש שליש מהגמלים. ולבן השלישי, הצעיר, הוא הוריש תשיעית מהגמלים. שלושת הבנים נכנסו לסחרחורת של חישובים, הם ניסו לפענח מה חלקו המדויק של כל אחד מהם. מובן שהעניין לא עלה בידם, מאחר והמספר 17 לא מתחלק ל – 2, לא מתחלק ל – 3, וגם לא מתחלק ל – 9.

חייהם הפכו קשים ומרים, איבה וכעס אחזו בהם, וכל אחוות המשפחה, התפוגגה כלא הייתה. כל היום הם עסקו במשא ומתן ובחישובים מכל זווית אפשרית, אך לשווא. הם לא הצליחו להגיע לתוצאה משביעה רצון, שתניח את דעת שלושתם.

בייאושם, החליטו לפנות לעצת מומחים שיעזרו להתיר את הסבך. אישה זקנה וחכמה שגרה בכפרם שמעה את הבעיה, וביקשה שיאפשרו לה לנסות למצוא פתרון. לאחר שחשבה אמרה להם: "אינני יודעת אם אוכל לעזור לכם לפתור את בעייתכם. אבל המעט שאני יכולה לעשות, זה לתת לכם את הגמל האחד שנמצא ברשותי. כך יהיו לכם 18 גמלים."

שמחו האחים עד מאוד. 18 הוא מספר שמתחלק ל – 2,  ל – 3 ול – 9. כך כל אחד מהבנים יוכל לקבל את חלקו, כפי שציוה האב. אם נחבר את המחצית של הבן הבכור (9) עם השליש של הבן השני (6) ועם התשיעית של הבן השלישי (2) נקבל בדיוק 17 גמלים, ירושתו המלאה של האב!

נשאר גמל אחד מיותר, שאותו ניתן להחזיר לזקנה החכמה.

 את הסיפור העתיק הזה, שמעתי בדרכי להרצאה לפני כעשור, בכנס גדול באילת. אינני נוהג להאזין לשיחות לא לי, בעיקר לא לאלה של שכנים נלהבים למושב בטיסה, הרי זה נוגד כל נימוס בסיסי! אך כשמבקשים ממני באדיבות

חוות דעת מקצועית, וכשהסיפור המסופר נמצא בהלימה מוחלטת עם הנוף המדברי

הנשקף מבעד לחלון… אני בהחלט מוכן להניח בצד מספר עקרונות יסוד, ולשתף פעולה!

 ידידיי החדשים, יושבי השורה שלפני, במטוס ארקיע, דנו ארוכות במוסר ההשכל העולה מהסיפור, כיצד ניתן למצוא פתרונות חכמים לפשרה, לראות את התמונה בגדול, להתנתק מהנחות מקובעות, לפרוץ מסגרות ולחבוש מגוון של כובעי יצירתיות, אשר לא היו מביישים את המומחה לחשיבה יצירתית אדוארד דה-בונו בכבודו ובעצמו!

כשנשאלתי לדעתי, וויתרתי על רעיון איתור הגמל ה – 18 (או הכבש ה – 16) גם אם בסופו של דבר ניתן לשחררו לדרכו, ובחרתי לחזור שוב אל ניירות העבודה שלי.

 

הפוסט הזה פורסם בתאריך השראה להצלחה, מנהיגות, סיפורים, פרזנטציה, שכנוע עם התגים , , , , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.