מונדיאל להצלחה

       

איך נולדים כוכבים? אוו! אני לא מתכוון לתיאוריית התעבות ענני גז עד כדי יצירת צברי כוכבים בשביל החלב! איך נולדים כוכבים? איך "נולד" אובמה?

בספר שלנו, אנו מראים איך אובמה הצליח למרות נקודת הפתיחה שלו.

איך אובמה ממש לא ידע לדבר באפקטיביות שיש לו כיום, ומה הוא עשה כדי לשפר את זה (כן, גם אתה יכול!)

אבל בואו נחזור לכוכבים בכלל.

איך נולדים כוכבי ספורט? כוכבי בידור? כוכבי תקשורת? איך נולדים כוכבים בעולם העסקים? בוודאי שאלת עצמך ולא פעם! מהם אותם מאפיינים ותכונות המתקיימים אצל כוכבים ונעדרים בקרב אחרים? מה הופך טוב למצוין? מה הופך מוכר למותג נערץ? מה הופך תפוקה ממוצעת לסופר-פרודוקטיבית? מה הופך ביצוע שגרתי לבעל ניחוח של תוצאות ו-ה-צ-ל-ח-ה? כולנו נהנינו בשבועות האחרונים מההצגה התחרותית הנפלאה של מיטב תוצרת הכדורגל העולמית.

צפיתי וחשבתי שגם אם כדורגל הוא כדורגל, הרי ניתן להסיק ולהקיש ממנו על תהליכים אנושיים, תרבותיים, כלכליים ובמיוחד עסקיים. לשימושך בארגון (ולא רק ברגעי ספורט נדירים), 'כלל המונדיאל' לייצור ואיתור 'כוכבי-על':

מטרה. במקום בו אין גנן, אין גינה. כוכבים הם גננים מעולים, יש להם הצהרת משימה, מיקוד, יכולת להשקות, לטפח, לנכש עשבים שוטים בקביעות, להיות מעורבים באופן פעיל בטיפוח הזרעים שטמנו בקרקע, לזהות את הדבר החשוב שיקנה להם יבול, למקד מאמצים ולסייע לזרעים לנבוט. כוכבים מאמינים שההגשמה העצמית היא פסגת החוויות, היא התעלות עצמית למען מטרה גבוהה יותר מ'האני', הם דבקים במטרה ומוכנים לעבוד קשה מאוד כדי להשיגה.

כדברי ברנארד שאו: "זוהי השמחה האמיתית בחיים… להיות כלי למטרה שבעיניך היא כבירה… ככל שאני עובד קשה יותר, חיי מתארכים. החיים הם לי מקור עונג, הם לפיד מרהיב שניתן לי להחזיקו לרגע ואני רוצה שיבער באש יוקדת קודם שאעביר אותו לדורות הבאים."

ויטאליות והתלהבות. כוכבי על בארגון, מביאים עימם התלהבות, אינטליגנציה והסתמכות על העצמי. הם הסם המעורר והמחייה של הארגון, מעין 'אנרז'ייזר באני' שסוללותיו פועלות ללא הפוגה. הם לעולם לא מפסיקים לחשוב באופן עצמאי, הם לא ממלאים הוראות באופן עיוור, הם מביעים ביקורת קונסטרוקטיבית מתוך חשיבה על טובת הארגון, הם מבצעים את המוטל עליהם מתוך התלהבות ובמרץ, הם שמים לב למדיניות ובד בבד לפרטים הקטנים, הם מאמינים בדברי וינסטון צ'רצ'יל כי: "ההצלחה נמדדת על פי היכולת לשמור על התלהבות בין כישלון לכישלון…".

נקודת מבט רחבה. מרבית העובדים אינם מתעלים מעל לביצועים ממוצעים, מכיוון שלרוב אינם מפתחים את נקודת המבט הנכונה. כוכבי על רואים מעבר לקשת שבענן, הם מפיקים ערכים מוספים מניסיונם המקצועי ועקב כך מפתחים נקודות מבט מגוונות. הם חושבים על עמיתים לעבודה, מתייחסים בכבוד לנקודת מבטם של לקוחות, חובשים את כובע 'המתחרה' דבר המאפשר להם לראות את הארגון דרך עיני המתחרה ולאמוד באופן אובייקטיבי כיצד הארגון ממלא את ייעודו. בנוסף, הכוכבים מסגלים יכולת לחשוב מנקודת מבטה של החברה, קרי, נקודת המבט של ההנהלה. זה מוביל להעצמה ומאפשר להם ליטול חלק פעיל בעיצוב עתיד החברה. 

דוגמה אישית לגישה חיובית – פסיכולוגים המתמחים בספורט מורים לאתלטים לראות את עצמם בעיני רוחם מגיעים להישגים גדולים. הרגשות קובעים את המעשים, והמעשים קובעים את מידת ההצלחה או הכישלון בכל תחום. כוכבים נותנים דוגמה ומבצעים בעצמם, הם גורמים לאחרים לעשות יותר על ידי הובלה בעבודת צוות משותפת להשגת חזון משותף. הם מעריכים שונות, מאמינים בסינרגיה ומשלימים את נקודות התורפה שלהם ביתרונות אנשי הצוות. הכוכבים מקרינים שמחה, נועם, ובעיקר אופטימיות. הם רואים אפשרויות, מנטרלים אנרגיות שליליות, הופכים כל כישלון להזדמנות ומטעינים באנרגיות חיוביות כוחות חלשים יותר סביבם.

כפי שאמר מייקל ג'ורדן: "פספסתי יותר מ –  9,000 זריקות בקריירה שלי, הפסדתי כמעט 300 משחקים, 26 פעמים מסרו לי את מה שהיה אמור להיות הכדור המכריע – והחמצתי!

נכשלתי בחיי שוב ושוב, וזו הסיבה לכך ש-ה-צ-ל-ח-ת-י…"

יוזמה. כוכבים בארגון מחפשים ומנצלים לפעול יותר למען המחלקה או החברה. היוזמה היא כלי שיפוטי חזק המסווג עובדים לפי נכונותם 'ללכת מעבר לתחומי האחריות שהוגדרו עבורם', פשוטו כמשמעו – לקחת יוזמה! עובדים שהם כוכבים, מאמינים שיוזמות קטנות חשובות לא פחות מיוזמות גדולות. הם מחפשים אחר אחריות מעבר לתיאור המשרה הצפוי. הם עושים מאמץ נוסף לתועלת הקבוצה הרחבה והם נוטלים סיכון אישי ברצון בעת קבלת אחריות חדשה.

אחריות אישית. המקבילה הטרמינולוגית של אחריות אישית היא למעשה ניהול עצמי. מכיוון שניהול עצמי מחייב שליטה מצוינת בזמן, קיימת נטייה לחשוב כי מדובר רק בניהול יעיל של זמן. בשונה, האחריות האישית מורכבת מהיכולת לתכנן מראש פרויקטים (לא לדחות מטלות לרגע האחרון), להכין לוח זמנים, לעקוב אחר התקדמות, לאחזר ולאחסן מידע חשוב, להכין תוכנית גיבוי לשעת הצורך, לתקשר עם כל הגורמים המעורבים בפרוייקט. היכולת לנהל את העצמי נשענת על היכרות של חזקות וחולשות עצמיות, היא גורמת לכוכבים לכבוש את העבודה שהם אוהבים ואשר מתאימה לדפוסי אישיותם, וכמובן להיות מסופקים ממנה.

למידה פעילה. כוכבים מאמינים כי ההשקעה הבטוחה ביותר שלהם, היא בפיתוח מוחם. הם חותרים באופן אגרסיבי וללא הרף לשיפור עצמי, הם מאוהבים בכל הכשרה שנקראת בדרכם, הם חובבים נלהבים של קריאת ספרים, נהנים מאתגרים חדשים, פתוחים לתחומי עניין שונים ולא משאירים את פעילות הלימוד ליד הגורל, כפי שאמר קונפוציוס "האין זה תענוג גדול ללמוד ושוב ללמוד?"

 וכפי ששמת לב, ראשי התיבות של 7  הכללים הללו, יוצרים את המילה "מונדיאל".

כל כך פ-ש-ו-ט! לכן… מחר בבוקר אתה פוקח עיניים והופך להיות נועז, פרוע, מקורי, משעשע, מטורף, מרגיז, מאוהב, מקשיב, דבק במטרות, מרחף בקלילות של מלאך על פני לחץ ומשבר, ממציא את המחר, מתאמץ, יוזם, יוצר, סוחף בהתלהבות, לומד ללא הפסקה, מנתץ מסגרות, יוצא מהקופסא, קופץ לקופסאות אחרות, מעורר חיוך, שותף פעיל לצוות ומשרה גישה חיובית על סביבה!

אופססססס עוד כוכב נולד, עכשיו אתה גם יכול לבקש מ-ש-א-ל-ה…


הפוסט הזה פורסם בתאריך ברק אובמה, גישה חיובית, השראה להצלחה, מנהיגות עם התגים , , , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.