האם הסודות שסחפו את אובמה לנשיאות הם רק כישורי תקשורת? גיל פרץ מסביר

בשבוע שעבר הרציתי בפני כל העובדים של אחד מהמשרדים לעריכת דין הגדולים בישראל.  לקראת סיום קמה אחת המשתתפות ושאלה אותי : "האם אפשר לומר שאובמה הגיע לבית הלבן בזכות היכולת הריטורית המופלאה שלו?"

הסברתי לה את מה שחשוב לדעתי לכל אחד לדעת: לא, אובמה הצליח להגיע לבית הלבן, בזכות שילוב של הרבה מאוד גורמים.

להערכתי האישית, הסודות שסחפו את אובמה לנשיאות ארה"ב, כוללים הרבה מאוד גורמים שאינם קשורים רק לכריזמה המילולית שלו.

עם כל הכבוד לתחום שאני עוסק בו למעלה מ-20 שנה, כישורי התקשורת חשובים אך  הם רק חלק מהנוסחה הכוללת להצלחה.

אובמה הפעיל מערכת שיווק מדהימה בקמפיין 2008, והשתמש בכלים אינטרנטיים כפי שאף מועמד לפניו לא עשה. העיתוי של שימוש מדויק בעולם האינטרנט התאים במיוחד לאור העובדה שאובמה גם פנה באופן חכם ביותר אל פלח הצעירים שהצביעו ב-2008 לראשונה, ולא היו מחויבים מנטלית להצבעות קודמות שלהם.

אין לי ספק שהשימוש בכלים האינטרנטים היוו את אחד הסודות שסחפו את אובמה לנשיאות בשנת 2008.

אובמה עשה דבר נוסף משמעותי – שאינו קשור כלל לכישרון הריטורי שלו. הוא הפעיל מערכת גיוס תרומות באינטרנט, שאפשרה לאמריקנים רבים לתרום אפילו סכומים קטנים (לעתים כמה עשרות דולרים).

איך זה סייע לו בבחירות?  אנשים שתרמו לו הרגישו מחוייבים גם להצביע עבורו. כיון שחלק מהם תרם כמה פעמים לאורך שנה, המחוייבות הזו אפילו גדלה.

יתכן בהחלט שאובמה גם נבחר ב-2008 בזכות העיתוי של המשבר הכלכלי עליו הוא רכב ברגעים הנכונים, בעוד המתחרה שלו, ג'ון מקקין, לפחות בימים הראשונים של המשבר, אפילו לא הבין  את גודל המשבר בסוף ימיו של הנשיא בוש, והתעלם ממנו.  אובמה הבין שצריך להתמקד בנושא מהותי, ורכב איתו עד הבחירות בתחילת נובמבר 2008.   המשבר הזה  – כידוע לכולנו – עדין בעיצומו, ואין ספק שיהיה מעניין לראות בעתיד את הנשיא  אובמה מתמודד מול מתחרים שינצלו את העובדה שאמריקה עדין במשבר.

אובמה הוא נואם מדהים, במיוחד כשהוא מתכונן היטב. אובמה הוא גם דוגמא לאדם שבעבר נאם הרבה פחות טוב, אך הוא למד את המיומנות החשובה הזו, התאמן, הקשיב למשוב שקיבל, תיקן את מה שהיה עליו לתקן, והמשיך להשתפר. ויחד עם זאת, כדי לזכות במערכות בחירות, אין זה מספיק לדעת לדבר ברהיטות ובהתלהבות, להשתמש בטכניקות הקשורות לשפת גוף ולשימוש בקול וכד'.

 אין ספק שיכולת לדבר בעוצמה ולהניע אנשים לפעולה היא מיומנות קריטית להצלחה במרבית התפקידים והמקצועות של המאה ה-21. היא כישור הכרחי להצלחה כיוון שאנחנו נמצאים במערכות תקשורת עם הסובבים איתנו כל יום, וכמעט בכל רגע.

היכולת לדבר היטב, לבצע פרזנטציות מנצחות, למכור רעיונות ולמגנט אליך אנשים היא תנאי הכרחי להצלחה. אך כדאי להיות ריאליים. זה תנאי הכרחי אך לא מספיק.

ישנם תמיד גורמים רבים שחשובים גם הם – ורק ביחד, ולא יזיק גם מעט אמונה ומזל – הם יסחפו אותך להצלחה שלך.

הפוסט הזה פורסם בתאריך ברק אובמה, הסודות של אובמה עם התגים , , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.