כריזמה בפעולה – איך לשלב אותה בפרזנטציה הבאה שלך, חושף גיל פרץ

האם קרה לכם, ששמעתם פעם מישהו מרצה (זה יכול להיות בכל תחום – פוליטיקה, עסקים או בידור), ולפתע הרגשתם מעין משיכה?

הכוונה היא לכך, שתוך כדי האזנה להרצאה שלו, הרגשתם שייכות, חיבור, התרוממות רוח ואף הערצה. הוא היה כל-כך משכנע שהוא הצליח לגעת… ופשוט להפנט אתכם.

על מי אתם חושבים?

לכל אלה ולרבים אחרים  יש תכונה מדהימה הנקראת כריזמה. קל לזהות אותה, אך קשה להגדירה. ובכל זאת… ד"ר טוני אלסנדרה העניקה לתכונה את ההגדרה הבאה: "היכולת להשפיע על הזולת באופן חיובי באמצעות יצירת קשר גופני, רגשי ואינטלקטואלי."

 

אתם חייבים לזכור, שכריזמה, או 'מגנטיות אישית', יכולה להופיע בצורות שונות. לביל גייטס אין 'נוכחות' מרשימה והוא גם אינו נואם רהוט, אולם מעטים הם אלה שיחלקו על כך שהוא כריזמטי. כמה כוכבי קולנוע אתם מכירים שהמצלמה פשוט 'נדלקת' עליהם, אולם בראיונות או בפגישה אישית עמם, הם לפתע לא כל-כך מרשימים? ועל 'כריזמה ספונטנית' שמעתם? – זוהי התחושה הטובה שאתם חווים כשאתם מרגישים שונים, נמרצים, ספונטניים ונלהבים. מה אתם מוכנים לעשות על מנת שתהיה לכם כריזמה כזו, כל הזמן?

 פיתוח הכריזמה האישית (ובהחלט כן! כל אחד יכול לפתח אותה!) חשוב בעיקר היום, בעידן בו השונות והייחודיות הם פרמטרים חיוניים להצלחה וליכולת לשרוד באי ודאות.

הנה מספר טיפים מנצחים לכריזמה מהפנטת!

שדרו מסר א-מילולי אפקטיבי: עוד לפני שאנו מתחילים לדבר, אנחנו יוצרים רושם ראשון. זהו 'מסר דומם' שיכול לכלול הכל –  הוא מורכב מההיבט הרגשי, הנפשי, האינטלקטואלי, הרוחני והגופני. התכונות העיקריות הנחוצות בהקשר זה הן:

 

 גישה חיובית: התבוננו תמיד בחצי הכוס המלאה. הדגישו את החיובי בחייכם.

הומור ושמחת חיים: אנשים כריזמטיים נראים כאילו הם נהנים מהחיים ומאושרים כל הזמן. כמעט בכל מצב אפשר לשלב הומור. נכחתם פעם בפרזנטציה טובה שהומור לא היה אחד ממרכיביה העיקריים? ואם מדברים על הומור, הפעולה היעילה ביותר היא לצחוק על עצמכם… 

 התלהבות: אמצו גישה עליזה ומלאת תקווה לעבודה ולזולת. היו סבלנים וסובלניים.

 שליטה עצמית: אל תמהרו למתוח ביקורת. עצרו וחשבו מהן נקודות האור הקיימות בכל מצב.

תדמית חזותית: הבגדים אינם עושים את האדם, אולם הם מסייעים בהעברת שדרים. כדאי שתדעו איזו תדמית אתם מעונינים להקרין וכיצד היא משתלבת בתרבות הארגונית בחברתכם.

 שפת גוף: האם אתם יוצרים קשר עין? האם אתם מחייכים? זכרו שכימיה נוצרת בעזרת אמוציות המועברות דרך תנועותיכם.

 

שדרו ביטחון עצמי. אנשים כריזמטיים אינם משדרים חוסר נוחות, מתח או עצבנות. הם תמיד נינוחים, שופעי ביטחון ויודעים להשיב על כל שאלה או הערה. איך משיגים זאת? לא הייתי שולל הצטרפות לחוג יוגה, אך אם אין זה אפשרי, רצוי להירגע לפני כל פעילות חשובה, על-ידי עצימת העיניים למספר דקות ולקיחת נשימות עמוקות.

 

היו אנרגטיים. אנשים כריזמטיים אינם משעממים ושקטים. עליכם להיות ערניים, מלאי חיות ואנרגיות. אם אתם מעבירים פרזנטציה – אל תעמדו במקום אחד על הבמה, השתמשו בידיכם להדגמות ולהדגשות ושימו לב לטון הדיבור שלכם.

 

זה הכל עניין של תחביר. בדרך כלל, לא תשמעו אנשים כריזמטיים מדברים עם שגיאות דקדוקיות או תחביריות. דברו בשפה רהוטה, הקפידו על יחיד/רבים, זכר/נקבה, השתמשו במשפטים ברורים, מובנים והגיוניים מבחינה לוגית. עשו פאוזות במקומות הנכונים, ובקיצור – למדו לדבר נכון. הספר שכתבנו על אובמה הוא ספר חובה לא רק לקריאה, אלא לשימוש.

התחברו לנושא. דוברים כריזמטיים הם אנשים שאכפת להם מהנושא עליו הם מדברים. יש להם דעה עליו, ואתם יכולים להרגיש בקלות שהם הופכים לאמוציונליים כשהם מתחילים לדבר.

איך אתם מרגישים ביחס למוצר או לשירות שאתם מוכרים? השקעתם פעם מחשבה על התועלות שהוא גורם ללקוחות? למשק? למדינה? לכלכלה העולמית? לאדם? רוממו את רוח המאזינים שלכם.

נימוס, סובלנות ועוד מספר תכונות מנצחות… דוברים כריזמטיים הם אנשים הוגנים, מחונכים היטב, מנומסים, סובלניים, כנים ואחראים. האנשים הבאים עמכם במגע, רוצים לדעת שיש להם על מי לסמוך. הדיבור שלכם צריך לשקף את התכונות הללו. לדוגמה: אל תזלזלו במתחרים שלכם (היו הוגנים), אל תקטעו את דברי הצד השני (היו סבלנים), הקשיבו היטב לשאלות לפני שאתם עונים עליהן ולעולם אל תשתמשו בביטויים שליליים (היו מנומסים).

 יישמתם את כל הטיפים? מצוין. זכרו, המפתח האולטימטיבי להגברת המגנטיות האישית שלכם, הוא פשוט להיות אדם טוב באמת, שאכפת לו מהזולת ושעושה דברים מתוך רגש ואהבה!

הפוסט הזה פורסם בתאריך ברק אובמה, גישה חיובית, השראה להצלחה, טיפים ועצות, מנהיגות, נאום, פרזנטציה, תקשורת לא-מילולית עם התגים , , , , , , . קישור קבוע.

סגור לתגובות.